KÖPEKLERDE İLERİ İTAAT EĞİTİMİ

Köpeğinizle iletişiminizin kuvvetli olması için yada daha sağlıklı bir birlikte yaşam için mutlaka köpek eğitimi alması gerekir. Köpek eğitimi; temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi ve köpeklerde tuvalet eğitimi bu eğitimler muhteşem bir birliktelik için gerekli eğitimlerdir. Eğitim eksikliği durumlarında saldırganlık, huysuzluk ve devamlı havlama gibi davranışlarla sizi sosyal hayatınızda farklı problemler yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca köpeklerde eğitim eksikliği minik dostlarımız içinde çok tehlikeli olabilir gel komutunu öğrenemez ise kaybolabilir yada zarar görebilecek şekilde davranış gösterebilir. Büyüklüğü, davranışı ve ırkı ne olursa olsun her köpeğin eğitim alması gerekmektedir. İyi eğitimli köpekler her zaman daha arkadaş canlısı ve daha sevimli olmaktadır.

Daha önce ele aldığımız temel itaat eğitimi nedir yazısını okumanızı öneriyoruz bu şekilde köpek eğitimleri konusunda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İleri İtaat Eğitimi

Köpekler için ileri itaat eğitimi, temel itaat eğitimini aldıktan sonra uygulanması gerekilen zor bir eğitimdir. İleri itaat eğitiminde serbest tasmasız bir halde köpeğiniz sizin komutlarınızı uygulamayı öğrenir. İşin aslını öğrenmek isterseniz temel itaat eğitiminde öğrendiği komutları öğrenir ancak bu eğitimde tamamen serbest ve tasmasız bir şekilde komutlarınızı yapacaktı. Bu sebepten dolayı öncelik olarak temel itaat eğitimlerini iyi bir seviyede tamamlamış olması gerekiyor. Bu eğitimde köpek sahiplerinin komutları net ve kararlı bir şekilde köpeğe iletebilmesi, aynı şekilde uygulatabilmesi gerekmektedir.

Evcil hayvanınız olan köpeğinizin size itaat edebilmesi için otoritenizi köpeğinize tam anlamıyla kabul ettirmeniz gerekir tabi ki aranızdaki sevgi ve güveni kaybetmeden. Bazı ırklar her zaman lider ruhlu olduğu için köpeklerde itaat eğitimini alamayabiliyor yani karakter yapıları bu eğitim için uygun olmuyor. Eğitim süreçlerinin sizin ve köpeğinizin sağlığı için ve de sağlıklı bir eğitim süreci için Pet Okulu ‘ndan destek alabilirsiniz. İstanbul’da köpek eğitimi ihtiyacınız varsa hemen iletişime geçebilirsiniz.


İleri itaat eğitimi bazı ırklarda farklılık gösterse de genel olarak çoğu ırkta 9 ve 12. Ay arasında verilebilir. Daha önce sık sık söylediğimiz gibi temel itaat eğitimini başarıyla tamamlamayan köpekler için ileri itaat eğitimi alması mümkün değildir. Aslında temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi arasında komut farkı yoktur sadece ileri itaat eğitiminde ek olarak gel komutu da öğretilir ayrıca bekle komutu bu eğitimde daha uzun süre boyunca uygulanır.

İleri İtaat Eğitimi; Komutları

Takip komutunda minik dostumuz tasmasız bir halde sahibinin sol tarafından sahibinin adımlarına uygun bir şekilde sahibiyle yürümeyi öğrenir. Otur komutunda ise minik dostumuz yanımızda olmasa bile komutu duyduğu anda oturmayı öğrenecektir. Yat komutunda minik dostumuz yine aranızda mesafe varken komutu duyduğunda yatacak ve sizden tekrar komut bir alana kadar asla hareket etmeden pozisyonunu korumayı öğrenecektir.

Temel itaat eğitiminde olmayan gel komutu ise köpeğiniz sizden her ne kadar uzak olsa bile komutu verdiğiniz zaman yanınıza gelmeyi öğrenecektir. Komutu aldığı anda ne yapıyor olursa olsun sizin yanınıza hızlı adımlarla gelecektir. Gel komutu daha önce öğrenmeği yani temel itaat eğitiminde olmayan bir komut olduğu için minik dostumuza ilk zamanlarda biraz zor gelecektir.

İleri itaat eğitiminde bekle komutu ile köpeğinize yat veya otur komutlarından birini verdikten sonra bekle komutu vererek sizi istediğiniz süre kadar beklemesini sağlayabilirsiniz.

Yat komutunu verdikten sonra bekle komutunuzu temel itaat eğitimine göre daha uzun tutarak beklemesini sağlamalısınız.

İleri itaat eğitiminde köpeğinizle iletişiminizi kuvvetlendirmelisiniz ayrıca bu komutları minik dostunuza uygularken görüş alanınızdan çıkmasına izin vermemeniz gerektiğini asla unutmayın.

Her şeyden önce minik dostunuzun sağlıklı bir eğitim süreci geçirmesi için ve aranızda ki bağın riske girmemesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Pet Okulu olarak İstanbul’da yıllardır köpek eğitimi hizmeti veriyoruz.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfamızdan iletişim bilgilerimizi arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca blog sayfamızı sık sık takip ederek köpek eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İleri İtaat Eğitimi Neden Önemlidir?

İleri itaat eğitimi köpeğinizin üzerinde ki hakimiyetini artıracaktır. Sizin istemediğiniz davranışları tek kelimeniz ile yapmayı kesecektir ve bunu isteyerek yapacak olması önemli bir detaydır.

Köpeklerin bilinci bizimki ile çok farklıdır onlar doğru olanı öğrenmek için birilerinin göstermesine muhtaç olan köpeklerdir uzman köpek eğiticileri bunu yapmak için eğitim almış insanlardır köpeklerin beraber yaşadığı ailesine uyumlu olabilmesi için mutlaka uzman bir köpek eğiticiden destek almalıdır.

Call Now Button
Merhaba