KÖPEKLERDE TEMEL İTAAT EĞİTİMİ

İyi bir köpek sahibi olmak için köpek eğitimi çok önemlidir gerek köpeklerde tuvalet eğitimi gerekse köpeklerde itaat eğitimi minik dostunuzla sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Eğitim eksikliği; saldırganlık ve sürekli havlama dahil olmak üzere bir dizi davranış sorununa yol açabiliyor. Ayrıca eğitim eksikliği köpeğiniz için de tehlikeli olabilir;

Örneğin çağrıldığında gelmeyi öğrenmezse, kaybolabilir veya zarar görebilir. Büyüklüğü ne olursa olsun, iyi eğitimli bir köpek, kötü davranışa sahip olandan çok daha hoş bir arkadaştır.

Temel Köpek Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Köpeğinizin temel itaat eğitimine 3-9 aylıkken başlayabilirsiniz. Özellikle Alabay , Kangal, Rottweiler, Cane Corso, Mastif, Chow Chow, Husky, Samoyed gibi inatçı ve güçlü köpek ırklarında 3 aylık olduğunda temel itaat eğitimi almasını öneriyoruz. Köpeklerin yaşı ilerledikçe itaatlere uymaları ve eğitim almaları zorlaşır çünkü köpeklerin karakterleri oturmaya ve kasları güçlenmeye başlar.


Yavru köpekler hızlı öğrenir ve çevrelerine hızlı bir şekilde adapte olurlar. Bu yaşta merak korkudan ağır basar. Bu kritik dönemde eğitilmezlerse köpek yavruları korkutucu ve agresif hale gelebilir. Ancak ileri yaş köpekler de daha zor olmakla birlikte elbet eğitilebilir. Köpeğinizi eğitirken; yavruları mümkün olduğunca yeni insanlarla, yeni yerlerde ve hayvanlarla olmasını sağlayın.

Ustalık aşamalı olarak gerçekleşir. Köpeklerde temel itaat eğitimi yaklaşık 4 hafta sürmektedir ve genel de eğitimlerin üç haftası köpek eğitmenleri ile son hafta ise hem eğitmenimiz hemde sahibi ile geçer.

Temel köpek itaat eğitimi otur, yat, otur bekle, yat bekle, takip ve hayır komutlarını içerir. Otur komutu otur bekle komutunun temelini oluşturur. Yat komutunda köpeğiniz komutu aldığında sol tarafınıza ya da gösterdiğiniz yere yatar. Otur bekle komutu köpek eğitiminde en kolay ve en önemlisidir.


Otur komutu ile köpeğinizin gösterdiğiniz yere oturmasını sağlarsınız ve bu komut sayesinde istediğiniz anda köpeğinizi duraklatabilir siniz. Köpeğiniz fazla heyecanlandığında ya da şımardığından bu komut ile sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Otur komutu otur bekle komutunun temelini oluşturur. Yat komutunda köpeğiniz komutu aldığında sol tarafınıza ya da gösterdiğiniz yere yatar. Otur bekle komutu köpek eğitiminde en kolay ve en önemlisidir.

Yat bekle komutu ile köpeğinizin sizin belirlediğiniz yere yatıp bir sonraki komuta kadar sakince beklemesini sağlayabilirsiniz.Otur komutu ile köpeğiniz oturur ve bir sonraki komuta kadar sizi o şekilde bekler. Her hangi bir dış etken gözetmeksizin köpeğiniz sakin bir şeklide oturur. Köpeğiniz yanınızda iken kısa işlerinizi kolayca yapabilmeniz için önemli komutlardan biridir.

Yat bekle komutu da otur bekle komutu gibi kısa işlerinizi yaparken köpeğinizin size izin vermesini sağlamak için güzel bir komut. Bu komutu verdikten sonra siz ortamdan uzaklaşsanız bile köpeğiniz sizi uzaktan da olsa gördüğü sürece o şekilde kalır.

Hayır komutu ile ise sizin istemediğiniz davranışları köpeğiniz yapamaz. Hayır komutu köpeklere verilmesi gereken en önemli temel itaat kurallarından biridir.

Hayır komutunu köpeğiniz ile geçirdiğiniz her an kullanabilirsiniz. Hayır komutu sayesinde köpeğiniz sizin o davranışı istemediğinizi anlayacaktır ve bu davranışı yapmayacaktır. Ayrıca köpeğinizin istemediğiniz bir hareket yapacağını düşünüyorsanız öncesinde hayır komutunu vererek köpeğinizin o davranışı yapmasını engelleyebilirsiniz.

Köpek temel itaat komutlarının başlıcaları bunlardır ve köpek eğitiminin olmazsa olmazlarıdır. Köpeğinizle iyi anlaşmak istiyorsanız temel itaat komutlarını köpeğiniz öğrenmeli.


Temel İtaat Eğitimi Köpekler İçin Neden Önemlidir?

Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin profesyonel olarak aldığı ilk eğitimlerden biri olacaktır. İnsan içgüdüsünden çok farklı bir yapıya sahip olan köpek içgüdülerini değiştirmek biraz zor ve zahmetli bir süreç ama köpeğinizle uzun ve sağlıklı bir birliktelik geçirmek istiyorsanız eğer mutlaka köpek eğitimleri konusunda destek almanızı öneriyoruz.

Köpekler sahiplerini her zaman mutlu etmek isterler ama bunu nasıl yapacaklarını bilmezler temel itaat eğitimi sayesinde köpeğinizle ortak bir dile sahip olabileceksiniz yani köpeğinizin sizin ondan beklentilerinizi net bir şekilde anlayabilecek.

Temel İtaat eğitiminden sonra köpeğinizle zaman içerisinde daha kuvvetli bir bağınız olacak sizi mutlu etmekten mutlu olan köpeğinizle sosyal ortamlarda, parklarda ve misafirlik olduğunu ortamlarda rahat olmanızı sağlayacak.

Call Now Button
Merhaba